Znaky, že vaše dítě šikanují. Mnozí rodiče ani netuší, že si z jejich dítěte spolužáci utahují, nebo si z něj dělají fackovacího panáka. Výsledkem je nízké sebevědomí a psychické problémy. Rozeznáte signály, že něco není v pořádku?
Jak poznat, že dítě někdo šikanuje?
Téma šikany na školách se dnes objevuje stále častěji bohužel nejen v médiích, ale i v psychologických poradnách.
Kolektivy dětí v sobě skrývají vlastní hierarchii – v každém z nich je třídní vůdce, ale i šašek. Stejně sem patří tišší žáci, kteří se nejednou stanou terčem útoků. Odhalit skutečné šikana není jednoduché, speciálně mezi dospívajícími v posledních ročnících základních škol.
Přesto, existují signály, které napoví, že dítě v kolektivu není spokojené, uznávané, ba co víc – trpí psychicky a nejednou i fyzicky. K tomu se přidává nová forma šikany – kyberšikana.
Každý pátý zná šikanu na vlastní kůži
Příznaky šikany mohou být těžko rozpoznatelné, to však neznamená, že nejsou nebezpečné. Právě naopak. Studie společnosti Ditch the Label ukázala, že šikana ovlivnilo duševní zdraví mnoha mladých lidí, přičemž téměř polovina v důsledku této zkušenosti upadla do deprese.
Na výzkumu se zúčastnilo 2 300 mladých lidí ve věku od 12 do 20 let. Jeden z pěti uvedl, že byl za posledních 12 měsíců šikanován a každý desátý přiznal, že k šikaně dochází denně.
Třetina respondentů, kteří měli zkušenosti se šikanou, zažila sebevražedné myšlenky a 41% pociťovalo úzkost. 62% respondentů zažilo šikanu ze strany spolužáka ve třídě a 37% ze strany jiné osoby, která navštěvovala jejich školu. Téměř dvě třetiny respondentů se domnívali, že příčinou šikany je jejich vzhled.
Útoky, a nejen slovní
Nejběžnější formou šikany jsou slovní útoky, časté je také sociální vyloučení – vyloučení z kolektivu, her, aktivit, zastrašování a výjimkou není ani tělesné šikana. Navzdory nárůstu využívání sociálních médií, kyberšikana je zatím nejméně často formou šikany.
Jak odhalit známky šikany? A co můžeme udělat, abychom pomohli svým dětem?
Signály šikany, při kterých byste měli zpozornět
-Všímajte si, jak vypadá jeho oblečení, když přijde ze školy – roztrhané oblečení, časté nehody, modřiny, mohou být znakem, že se děje něco, čemu se váš syn nebo dcera neumí ubránit.
-Je hladový / á, nikdy nemá peníze, přesto, že jste mu dali kapesní a nic si za ně nekoupil. Nebo chodí pěšky, i když jste mu dali peníze na autobus tramvajenku. Šikanózní děti často berou svačinu nebo peníze druhým, nemají problém ukrást průkaz na MHD, jen aby spolužákovi ublížili.
-Zmenilo se jeho / její chování – je nezvykle náladový / á nebo utažen / á do sebe.
-Zhoršuje se mu prospěch ve škole.
-Zdráha se jít do školy, trvá na tom, abyste šli s ním / s ní nebo předstírá, že mu je špatně.
-Jméno se jeho / její stravovací návyky nebo špatně spí.
Co dělat, pokud zaznamenáte známky šikany?
Vysvětlete svému dítěti, že nezáleží na tom, jakou barvu vlasů máme, co máme na sobě, jak mluvíme, jak kráčíme. Všichni jsme nějakým způsobem odlišní, a to je důvod, proč jsme úžasní.
Je důležité, aby se naučilo o šikaně mluvit, proto mu projevujte důvěru a ukažte mu, že jste vždy při něm, když vás potřebuje. Vysvětlete mu, že existují důvěrné linky a e-mailové adresy, kam se může obrátit, pokud má problémy se šikanou a nechce se svěřit.
Pracujte na zvýšení sebevědomí dítěte: šikana narušuje sebevědomí dítěte, proto ho chvalte a povzbuzujte při každé možné příležitosti.
https://4girls.cz/trapeni-o-kterem-se-nemluvi-postihuje-vice-zeny-nez-muze/
https://vipzeny.cz/proc-jist-cizrnu-kralovnu-lustenin/
https://zenazive.cz/cesta-ke-zdravemu-srdci-zdravy-zivotni-styl/