Učí se chodit? Dítě za ruce nikdy netahejte, protože mu ubližujete a zapomeňte i na chodítka, radí dětská lékařka

on

|

views

and

comments

Nepředbíhejte. Vodění batolete za ruce je zásah do jeho přirozeného pohybového vývoje, který může navíc negativně ovlivnit i jeho zdraví.
Kdy začíná dítě chodit?
Děťátko kolem svých prvních narozenin prochází důležitým milníkem svého života. Postaví se na své nožky a začne dělat první kroky. I když se maminky často bojí, že jejich drobeček ještě nechodí, protože vrstevníci už ano, nemějte hlavu v smutku. Je to velmi individuální. Některé děti chodí již v 11. měsících, jiné až v 15.

„Chůzi u dětí ovlivňuje mnoho faktorů. Je to motivace, tělesné a genetické faktory, prostředí, svalové napětí, zda předešlý psychomotorický vývoj, „řekla dětská lékařka Monika Michňová.

Jak učit dítě chodit? Od postavení ke chůzi
Většina dětí se poprvé postaví samy na nohy mezi sedmým až osmi měsícem a přidržuje se. Následně začne obcházet nábytek. Důležité je, abyste mu jako rodič do toho nijak nezasahovali, pouze pokud hrozí, že se pádem může zranit.

Běžné pády jsou ale velmi důležité, protože malému chodci poskytují důležité informace o svém těle a rovnováze. Uvidíte, do pár měsíců se odhodlá i na samostatný stoj bez opory a krátce nato i na své první kroky.

Nesnažte se mu pomáhat
Mnohé mámy dostanou rady do života, že by svého malého miláčka, jakmile se postaví, vzali za ruce a hodně s ním chodili. Lékaři však s takovým názorem nesouhlasí. Pokud do tohoto procesu vstoupíte a chytíte dítě za ruce, jeho přirozený pohybový vývoj se zastaví a nepokračuje tak, jak by správně měl.

„Dítě možná bude mít úsměv na tváři, ale neměli byste to dělat, můžete mu spíše ublížit,“ doplnila pediatrička.

Pokud budete dítě při chůzi táhnout za ruce, a tedy ruce bude mít natažené směrem nahoru nad rameny, dojde:

  • Ke změně těžiště – posun vpřed, dítě je zavěšené na vašich rukou
  • K nesprávné funkci stabilizátorů bříška, páteře a trupu
  • K nesprávnému postavení krční páteře
  • Hrozí riziko vytažení lokte
  • K nesprávnému nášlapu nohy na špičku
  • Dítě ztratí odvahu, spoléhá se na rodiče a prodlužuje se moment samostatné chůze
  • Prodlužujeme dobu samostatného chození

Když už chcete s dítětem velmi chodit, držte jeho ruce raději pod úrovní ramen a vy se více ohněte v zádech. „Pro dítě je to přirozenější poloha a lokty jsou chráněny, stále to však není ideální,“ vysvětlila. Nebo jej pouze přidržujte jemně za boky, ale i to jen minimálně.

První kroky musí udělat samy
Podle odborníků je nejlepší nechat dítě dospět do bodu, kdy samy začne dělat své první ťarbané krůčky bez jakékoliv pomoci rodičů.

„Děťátku musí na samostatnou chůzi dozrát nervová soustava a také si musí nacvičit jiné věci, jak najít těžiště, zpevnit trup, zatížit chodidlo, naučit se správný nášlap a používat jednotlivé svalové skupiny,“ vysvětlila dětská lékařka.

Teprve když na chůzi bude opravdu zralé, ani se nenadějete a po domě vám už bude směle cupitat. „Při samostatné chůzi dítě ví zastavit, změnit směr, rozjet se, dřepnou si a následně se postavit,“ uvedla Michňová, která maminkám řadí i na svém instragramovom profilu detska_doktorka.

Na chodítka zapomeňte
Podle pediatričky není vhodnou metodou učení dětí ani používání chodítek, tzv. pavouků. Dítě je v něm zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od země.

To může vést k tomu, že se naučí chodit po špičkách a bude potřebovat pomoc fyzioterapeuta a rehabilitaci. Navíc trpí páteř a kyčelní klouby, které jsou v nesprávné poloze. Pokud chcete používat chodítko, tak vyberte pouze takové, které dítě tlačí před sebou.

Dejte dětem čas a prostor
Připravte svou domácnost na malého objevitele. Z cesty odstraňte předměty, o které by mohl zakopnout, zajistěte všechny hrany a rohy. „Vytvářejte dětičkám správné podmínky pro vývoj, buďte obezřetní vůči úrazem, dopřejte jim dostatek času a hlavně nic neurychlujte, vše přijde tehdy, kdy má,“ uzavřela dětská lékařka Monika Michňová.

Share this
Tags

Must-read

Citlivá dětská duše: Jak pomoci dítěti, které se necítí šťastné?

Málo se usmívá, nemluví nebo je snad agresivní či dokonce se nějakým způsobem sebepoškozuje? V dnešním neustále uspěchaném světě jsou děti a teenageři vystaveni...

Angličtina jako druhý mateřský jazyk

Svět se zrychluje a globalizuje. Své o tom vědí všichni, kteří se museli v rámci pracovních povinností naučit cizí jazyk nebo se v touze poznávat cizí...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem...
spot_img

Recent articles

More like this