5 důležitých důvodů, proč by děti neměly být nejdůležitějšími členy rodiny, i když je bezmezně milujeme

on

|

views

and

comments

Můžeme je milovat, chtít jim dát všechno, ale je zde jistá hranice …
Věděli jste, že průměrný rodič nebyl na romantickém rande s partnerem více než tři roky? Že právě společné trávení času s partnerem je to, co rodičům nejvíce chybí, odkdy mají děti? Přitom pevné, spokojené partnerství je základ šťastné rodiny.

Loni se mezi 2000 rodiči (s dětmi ve věku 5-18 let) udělal menší průzkum, který zkoumal, co rodičům dětí chybí nejvíce, po čem nejvíce touží z období před dětmi a jak společně tráví čas – a zda vůbec – bez dětí, aby oba rodiče pracovali na vzájemném vztahu, porozumění a lásce či intimitě.

Zde jsou výsledky: Co rodičům v parterstve nejvíce chybí odkdy jsou rodiči?
-7 z 10 rodičů poklesla romantika ve vztahu, odkdy měly děti

-3 rodiče z 10 si na poslední společné romantické rande ani nezmiňují, přitom většina dotazovaných by tento fakt ráda změnila

-81% dotazovaných rodičů by chtěli častěji trávit čas s partnerem – například v podobě společných večerů

-53% rodičů chybí z doby před dětmi svoboda, ale mnohem více touží po čase stráveném jen s partnerem

-TOP 5 věcí, které rodičům nejvíce chybí z doby, kdy neměli děti: – 45% chybí čistě kvalitní čas strávený s partnerem, – 44% chybí rande s partnerem někde mimo domov, – 40% chybí méně odpovědnosti, – 39% chce více sexu, – 36% chce více spánku, – 36% chce více cestování, -31% chce čas sám pro sebe. Výsledky však neznamenaly, že jsou dotázaní rodiče méně šťastnější, než když neměli děti – naopak – s dětmi až 77% dotazovaných potvrdily, že mají naplnenejší a šťastnější život

-Co se týká pracujících rodičů: TOP 5 věcí, které chtějí dělat po pracovní době a na co se po práci nejvíce těší: 44% společná večeře s celou rodinou včetně dětí, 39% ukládání dětí do postele, 37% čtení pohádky na dobrou noc , 35% tulení se s dětmi, 35% tulení se s partnerem

Takže proč by neměly být děti nejdůležitějšími členy rodiny? A proč se vlastně stále ptáme? Je jasné, že po příchodu dětí do rodiny nastává hektické období života – kdo si vyzkoušel, sám ví. Partneři tehdy na delší dobu zapomínají na sebe, své potřeby, odkládají je na později.

V pořádku, jenže „na později“ někdy znamená nejasný časový horizont – a jednoho dne si najednou partneři uvědomí, že se staly jen spolubydlícími. Intimita, romantika, dokonce vzájemné porozumění si je fuč. Nenávratně? Terapeuti a terapeutky upozorňují, že problémem je žebříček hodnot – na prvním místě jsou děti místo vztahu obou rodičů. Zde je pes zakopaný, toto je hřebík, který je třeba udeřit po hlavičce.

A tady jsou důvody, proč to třeba změnit, nebo těch pět důvodů, proč by děti neměly být nejdůležitějšími členy z rodiny …

  1. Lekce o respektování sebe i ostatní
    Je jasné, že s příchodem dítěte přichází i obrovská odpovědnost, starosti, mnohdy narození znamená otřesení starým a vytvoření nového žebříčku hodnot, ale tato nádherná zkušenost způsobí, že péče o partnera a partnerství-vztah vůbec odchází do pozadí. Mít dítě je pro mnoho párů obrovským testem pro manželství-partnerství.

Rovnováha v dynamice rodiny však nepočká příliš dlouho – partneři se po jistém čase musí, pokud jim na sobě záleží, postarat io vzájemné potřeby – minimálně potřebu jeden druhého. Podle psychoterapie si rodiče zapomínají nacházet opětovně cestu jeden k druhému. Spojit se, navázat kontakt, oprášit intimní život, komunikaci.

Vzájemný vztah přestane být prioritou a to je podle psychologů a psychologičiek chyba, kterou se snaží dvojicím, kteří přicházejí na rodinnou terapii, připomínat. Společně trávený čas, kdy se soustředíte jen jeden na druhého, je základem obnovy vztahu mezi partnery. Pro rovnováhu v rodině, je třeba obnovit rovnováhu ve vztahu.

A čím je vztah mezi partnery silnější, tím více z něj benefitují samotné děti. Proč? Protože čím více konfliktů vzniká mezi partnery, tím více emocionálního, psychického stresu děti prožívají. A nezapomínejte na to, že jsou egocentrické – čili všechnu vinu házejí na sebe.

Naučte se proto konflikty efektivně zvládat, objasňovat jakékoliv pochybnosti, Randy, učte se číst jeden druhého, užívat si vzájemnou přítomnost, mluvit, držet za ruce … Tedy energii rozdělte tak, aby z ní dostával i partner.

Share this
Tags

Must-read

Angličtina jako druhý mateřský jazyk

Svět se zrychluje a globalizuje. Své o tom vědí všichni, kteří se museli v rámci pracovních povinností naučit cizí jazyk nebo se v touze poznávat cizí...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem...

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...
spot_img

Recent articles

More like this