Víte, kdy se děti začínají hrát s hračkami a s jakými?
Přiznejme si to – i my, jako maminky jsme někdy nedočkavé. S úžasem díváme na to, co vědí starší dětičky a už bychom chtěli, aby to vědělo i naše. Všechno má však svůj čas.
Během prvních týdnů života dítěte je jeho jedinou hračkou máma. Nic víc nepotřebuje jako právě vás. Avšak zanedlouho začne být zvědavé na svět kolem sebe – a pak bude pro něj hračkou všechno, nejen to, co vy považujete za hračku.
Kdy se děti začínají hrát s hračkami?
První skutečnou hračkou jsou nejčastěji kostky nebo míčku v období po půl roce života. Do té doby „se hrají“ víceméně s chrastítky a kusadly. Šestiměsíční dítě se začne zajímat o kostky, převracet je nebo koulet míček zda tulit se k plyšovému medvídkovi.
Ve věku kolem 9 měsíců je nejoblíbenější hrou dětí přemísťování, skrývání, hledání a překládání hraček z ruky do ruky. Následují různé fáze, všimnete si, že v jednotlivých obdobích jeví zájem o různé druhy hraček. Přejděme si to konkrétnější podle věku.
Od narození do 2 měsíců
Novorozenci jsou schopni vidět pouze předměty do vzdálenosti 20 až 30 centimetrů, takže jednou z nejzajímavějších věcí, na které se dívají, bude vaše usmívající se tvář, když ho držíte, kojíte nebo přebalujete. V této fázi je vše, co potřebuje spojené s vámi: vaše dotyky, nošení, mluvení se s ním.
Víme, že miminka poznávají svět prostřednictvím svých smyslů, takže nejlepší hračky pro 1-měsíční dítě jsou hračky s kontrastními barvami, jemnými zvuky a různými texturami. Úplně stačí deka na hraní s různými visícími chrastítky, kusadly či předměty.
S novorozencům se můžete hrát tak, že v jeho blízkosti lehce potřesete chrastítkem, abyste zjistili, zda hledá zvuk. Nebo držte pestrobarevnou hračku ve vzdálenosti 20 centimetrů od jeho tváře a nechte ho, aby ji sledoval očima.
Další skvělá hra: uložte dítě na bříško na bříško a nechte ho pár minut pozorovat svět z tohoto úhlu pohledu. Pomůže to zpevnit krční svaly a vybudovat svaly na rukou a nohou.
2 až 4 měsíce
V tomto věku bude mít vaše dítě stále radost z hraček, které používalo jako novorozenec, takže podložka na hraní s jasnými kontrastními barvami bude stále nutná. Když dosáhne hranici 4 měsíců, bude ho bavit držet chrastítka a štěrchat nimi, na visící hračky na hrazdě se již nebude jen dívat, ale také se jich dotýkat a sledovat jejich pohyb, když je rozhoupe.
Mezi další hračky, které si v tomto věku oblíbí patří měkké chrastítka s více texturami; látkové knihy a nerozbitné zrcadla vhodné pro nejmenší.
4 až 6 měsíců
V tomto věku má dítě již větší kontrolu nad hlavou, rukama a nohama. Dokáže se převrátit, má silnější ručičky, dokonce umí kopnout do předmětu. Nyní si pravděpodobně poprvé všimnete, že si podává hračky z ruky do ruky.
Ačkoliv aktivní podložky budou stále oblíbené, zajímavější jsou více-texturové knihy a hračky, které vydávají zvuky, když je stlačuje nebo jimi třese. Nejoblíbenějšími se stanou hračky, které snadno uchopí a udrží a které si snadno vmanévrovat směrem k ústům – měkké míčky, kusadla.
Je čas pořídit centrum aktivit nebo box s různými páčkami a zvuky, které děti naučí souvislost příčiny a následky.
Pozor však: Toto je čas, kdy děti všechno zkoumají ústy, takže pozor na malé nebo drobivé předměty, magnety, drogerii, léky a jiné nebezpečné přípravky.
6 až 12 měsíců
Ve druhé polovině prvního roku si dítě ověřuje a vylepšuje vše, co se naučilo. Mezi 6 a 12 měsíci zvládne sezení, plazení, štvornožkovanie, vstávání, chůzi vedle nábytku a možná i učiní první kroky. Díky tomu získá i zcela nový pohled na své hračky. Začne také chápat stálost předmětů, naučí se držet věci mezi palcem a ukazováčkem (klešťový úchop).
Je to věk, ve kterém se začne hrát samostatnější, i když váš dozor bude stále nezbytný. Doplňte jeho herničku hračkami, které po stisknutí tlačítka hrají hudbu, přidejte auta či míčky, které ho budou povzbuzovat k tomu, aby se za nimi plazil.
Pro 7- a 8-měsíční děti jsou vhodné stojící hračky, jako jsou stoly s aktivitami. Mezi nejlepší hračky pro 9-měsíční děti patří třídiče tvarů a pro děti ve věku 10 až 12 měsíců jednoduché labyrinty, stohovatelné hračky a panenky.
Netřeba vše kupovat
Nezapomeňte, že jako hračky se dají použít i různé bezpečné nástroje, které máte doma. Například odměrky, vařečky a plastové nádoby jsou vždy hitem. Po jednom roce mívají úspěch hračky, které se dají tahat nebo tlačit.
https://luo.cz/pripravte-se-na-pliskanice-poradnymi-panskymi-detskymi-a-damskymi-botami/
https://e-krasa.cz/nejkrasnejsi-milovani-je-kdyz/
https://diar-zeny.cz/veganstvi-chutne-a-zdrave-francouzske-pekarstvi-paul-prinasi-novy-sortiment/