Ani vy se už nemůžete dočkat? Kdy si miminko začne hrát s hračkami a jaké jsou vhodné podle věku

on

|

views

and

comments

Víte, kdy se děti začínají hrát s hračkami a s jakými?
Přiznejme si to – i my, jako maminky jsme někdy nedočkavé. S úžasem díváme na to, co vědí starší dětičky a už bychom chtěli, aby to vědělo i naše. Všechno má však svůj čas.

Během prvních týdnů života dítěte je jeho jedinou hračkou máma. Nic víc nepotřebuje jako právě vás. Avšak zanedlouho začne být zvědavé na svět kolem sebe – a pak bude pro něj hračkou všechno, nejen to, co vy považujete za hračku.

Kdy se děti začínají hrát s hračkami?
První skutečnou hračkou jsou nejčastěji kostky nebo míčku v období po půl roce života. Do té doby „se hrají“ víceméně s chrastítky a kusadly. Šestiměsíční dítě se začne zajímat o kostky, převracet je nebo koulet míček zda tulit se k plyšovému medvídkovi.

Ve věku kolem 9 měsíců je nejoblíbenější hrou dětí přemísťování, skrývání, hledání a překládání hraček z ruky do ruky. Následují různé fáze, všimnete si, že v jednotlivých obdobích jeví zájem o různé druhy hraček. Přejděme si to konkrétnější podle věku.

Od narození do 2 měsíců
Novorozenci jsou schopni vidět pouze předměty do vzdálenosti 20 až 30 centimetrů, takže jednou z nejzajímavějších věcí, na které se dívají, bude vaše usmívající se tvář, když ho držíte, kojíte nebo přebalujete. V této fázi je vše, co potřebuje spojené s vámi: vaše dotyky, nošení, mluvení se s ním.

Víme, že miminka poznávají svět prostřednictvím svých smyslů, takže nejlepší hračky pro 1-měsíční dítě jsou hračky s kontrastními barvami, jemnými zvuky a různými texturami. Úplně stačí deka na hraní s různými visícími chrastítky, kusadly či předměty.

S novorozencům se můžete hrát tak, že v jeho blízkosti lehce potřesete chrastítkem, abyste zjistili, zda hledá zvuk. Nebo držte pestrobarevnou hračku ve vzdálenosti 20 centimetrů od jeho tváře a nechte ho, aby ji sledoval očima.

Další skvělá hra: uložte dítě na bříško na bříško a nechte ho pár minut pozorovat svět z tohoto úhlu pohledu. Pomůže to zpevnit krční svaly a vybudovat svaly na rukou a nohou.

2 až 4 měsíce
V tomto věku bude mít vaše dítě stále radost z hraček, které používalo jako novorozenec, takže podložka na hraní s jasnými kontrastními barvami bude stále nutná. Když dosáhne hranici 4 měsíců, bude ho bavit držet chrastítka a štěrchat nimi, na visící hračky na hrazdě se již nebude jen dívat, ale také se jich dotýkat a sledovat jejich pohyb, když je rozhoupe.

Mezi další hračky, které si v tomto věku oblíbí patří měkké chrastítka s více texturami; látkové knihy a nerozbitné zrcadla vhodné pro nejmenší.

4 až 6 měsíců
V tomto věku má dítě již větší kontrolu nad hlavou, rukama a nohama. Dokáže se převrátit, má silnější ručičky, dokonce umí kopnout do předmětu. Nyní si pravděpodobně poprvé všimnete, že si podává hračky z ruky do ruky.

Ačkoliv aktivní podložky budou stále oblíbené, zajímavější jsou více-texturové knihy a hračky, které vydávají zvuky, když je stlačuje nebo jimi třese. Nejoblíbenějšími se stanou hračky, které snadno uchopí a udrží a které si snadno vmanévrovat směrem k ústům – měkké míčky, kusadla.

Je čas pořídit centrum aktivit nebo box s různými páčkami a zvuky, které děti naučí souvislost příčiny a následky.

Pozor však: Toto je čas, kdy děti všechno zkoumají ústy, takže pozor na malé nebo drobivé předměty, magnety, drogerii, léky a jiné nebezpečné přípravky.

6 až 12 měsíců
Ve druhé polovině prvního roku si dítě ověřuje a vylepšuje vše, co se naučilo. Mezi 6 a 12 měsíci zvládne sezení, plazení, štvornožkovanie, vstávání, chůzi vedle nábytku a možná i učiní první kroky. Díky tomu získá i zcela nový pohled na své hračky. Začne také chápat stálost předmětů, naučí se držet věci mezi palcem a ukazováčkem (klešťový úchop).

Je to věk, ve kterém se začne hrát samostatnější, i když váš dozor bude stále nezbytný. Doplňte jeho herničku hračkami, které po stisknutí tlačítka hrají hudbu, přidejte auta či míčky, které ho budou povzbuzovat k tomu, aby se za nimi plazil.

Pro 7- a 8-měsíční děti jsou vhodné stojící hračky, jako jsou stoly s aktivitami. Mezi nejlepší hračky pro 9-měsíční děti patří třídiče tvarů a pro děti ve věku 10 až 12 měsíců jednoduché labyrinty, stohovatelné hračky a panenky.

Netřeba vše kupovat
Nezapomeňte, že jako hračky se dají použít i různé bezpečné nástroje, které máte doma. Například odměrky, vařečky a plastové nádoby jsou vždy hitem. Po jednom roce mívají úspěch hračky, které se dají tahat nebo tlačit.

Share this
Tags

Must-read

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...

Potřebují chlapci a děvčátka rozdílné plenky?

Stali jste se rodičem. Jistě chcete pro vaše děťátko to nejlepší. Ať už jde o autosedačku, postýlku, oblečení, anebo třeba plenky. Věděli jste například,...

Zápis do mateřské školky si náš syn užil

Zápis do mateřské školky ProFamily si náš si velmi užil. Jeho nová soukromá školka ProFamily Praha 12 Modřany se tak pro jeho příští tři...
spot_img

Recent articles

More like this