Ani vy se už nemůžete dočkat? Kdy si miminko začne hrát s hračkami a jaké jsou vhodné podle věku

on

|

views

and

comments

Víte, kdy se děti začínají hrát s hračkami a s jakými?
Přiznejme si to – i my, jako maminky jsme někdy nedočkavé. S úžasem díváme na to, co vědí starší dětičky a už bychom chtěli, aby to vědělo i naše. Všechno má však svůj čas.

Během prvních týdnů života dítěte je jeho jedinou hračkou máma. Nic víc nepotřebuje jako právě vás. Avšak zanedlouho začne být zvědavé na svět kolem sebe – a pak bude pro něj hračkou všechno, nejen to, co vy považujete za hračku.

Kdy se děti začínají hrát s hračkami?
První skutečnou hračkou jsou nejčastěji kostky nebo míčku v období po půl roce života. Do té doby „se hrají“ víceméně s chrastítky a kusadly. Šestiměsíční dítě se začne zajímat o kostky, převracet je nebo koulet míček zda tulit se k plyšovému medvídkovi.

Ve věku kolem 9 měsíců je nejoblíbenější hrou dětí přemísťování, skrývání, hledání a překládání hraček z ruky do ruky. Následují různé fáze, všimnete si, že v jednotlivých obdobích jeví zájem o různé druhy hraček. Přejděme si to konkrétnější podle věku.

Od narození do 2 měsíců
Novorozenci jsou schopni vidět pouze předměty do vzdálenosti 20 až 30 centimetrů, takže jednou z nejzajímavějších věcí, na které se dívají, bude vaše usmívající se tvář, když ho držíte, kojíte nebo přebalujete. V této fázi je vše, co potřebuje spojené s vámi: vaše dotyky, nošení, mluvení se s ním.

Víme, že miminka poznávají svět prostřednictvím svých smyslů, takže nejlepší hračky pro 1-měsíční dítě jsou hračky s kontrastními barvami, jemnými zvuky a různými texturami. Úplně stačí deka na hraní s různými visícími chrastítky, kusadly či předměty.

S novorozencům se můžete hrát tak, že v jeho blízkosti lehce potřesete chrastítkem, abyste zjistili, zda hledá zvuk. Nebo držte pestrobarevnou hračku ve vzdálenosti 20 centimetrů od jeho tváře a nechte ho, aby ji sledoval očima.

Další skvělá hra: uložte dítě na bříško na bříško a nechte ho pár minut pozorovat svět z tohoto úhlu pohledu. Pomůže to zpevnit krční svaly a vybudovat svaly na rukou a nohou.

2 až 4 měsíce
V tomto věku bude mít vaše dítě stále radost z hraček, které používalo jako novorozenec, takže podložka na hraní s jasnými kontrastními barvami bude stále nutná. Když dosáhne hranici 4 měsíců, bude ho bavit držet chrastítka a štěrchat nimi, na visící hračky na hrazdě se již nebude jen dívat, ale také se jich dotýkat a sledovat jejich pohyb, když je rozhoupe.

Mezi další hračky, které si v tomto věku oblíbí patří měkké chrastítka s více texturami; látkové knihy a nerozbitné zrcadla vhodné pro nejmenší.

4 až 6 měsíců
V tomto věku má dítě již větší kontrolu nad hlavou, rukama a nohama. Dokáže se převrátit, má silnější ručičky, dokonce umí kopnout do předmětu. Nyní si pravděpodobně poprvé všimnete, že si podává hračky z ruky do ruky.

Ačkoliv aktivní podložky budou stále oblíbené, zajímavější jsou více-texturové knihy a hračky, které vydávají zvuky, když je stlačuje nebo jimi třese. Nejoblíbenějšími se stanou hračky, které snadno uchopí a udrží a které si snadno vmanévrovat směrem k ústům – měkké míčky, kusadla.

Je čas pořídit centrum aktivit nebo box s různými páčkami a zvuky, které děti naučí souvislost příčiny a následky.

Pozor však: Toto je čas, kdy děti všechno zkoumají ústy, takže pozor na malé nebo drobivé předměty, magnety, drogerii, léky a jiné nebezpečné přípravky.

6 až 12 měsíců
Ve druhé polovině prvního roku si dítě ověřuje a vylepšuje vše, co se naučilo. Mezi 6 a 12 měsíci zvládne sezení, plazení, štvornožkovanie, vstávání, chůzi vedle nábytku a možná i učiní první kroky. Díky tomu získá i zcela nový pohled na své hračky. Začne také chápat stálost předmětů, naučí se držet věci mezi palcem a ukazováčkem (klešťový úchop).

Je to věk, ve kterém se začne hrát samostatnější, i když váš dozor bude stále nezbytný. Doplňte jeho herničku hračkami, které po stisknutí tlačítka hrají hudbu, přidejte auta či míčky, které ho budou povzbuzovat k tomu, aby se za nimi plazil.

Pro 7- a 8-měsíční děti jsou vhodné stojící hračky, jako jsou stoly s aktivitami. Mezi nejlepší hračky pro 9-měsíční děti patří třídiče tvarů a pro děti ve věku 10 až 12 měsíců jednoduché labyrinty, stohovatelné hračky a panenky.

Netřeba vše kupovat
Nezapomeňte, že jako hračky se dají použít i různé bezpečné nástroje, které máte doma. Například odměrky, vařečky a plastové nádoby jsou vždy hitem. Po jednom roce mívají úspěch hračky, které se dají tahat nebo tlačit.

Share this
Tags

Must-read

Jak vybrat magnetické hračky pro děti?

Magnet je skvělým pomocníkem, který podporuje učení a zaručuje skvělou zábavu pro děti. U dětských hraček to platí dvojnásob. Existuje nespočet dětských her, které...

Ubytování pro školy a školky v přírodě: Užijte si okouzlující prostředí

Jestliže hledáte ubytování a příjemné prostory, kam můžete vyrazit na školu v přírodě, pak vás jistě zaujme kompaktní a přehledný hotel v Benecku. V okolí je krásné...

Kdy je správný čas založit pro dítě spoření? Odbornice radí, čeho si při výběru všímat

Založit spoření pro dítě je to nejlepší, co můžete pro jeho budoucnost udělat. Především studium je velkou finanční zátěží, na kterou je třeba se...
spot_img

Recent articles

More like this