Další změna pro rodiče předškoláků: Své dítě již mohou omluvit ne na 5 dní, ale až na 7 dní

on

|

views

and

comments

Kolem ospravedlňování předškoláků se během posledních týdnů vedly diskuse a informace byly různé Nejnovější se počet dní, kdy může rodič dítě ospravedlnit z docházky, opět mění. Co rodiče potřebují vědět?
Omluvu od lékaře – až když bude dítě chybět více než 7 dní
Děti, pro které je predprimárne vzdělávání povinné, budou moci rodiče ospravedlnit na více dní po sobě, jako tomu bylo doposud. Lhůta k ospravedlnění nepřítomnosti dítěte se prodlužuje ze tří po sobě následujících vyučujících dní na sedm. Vyplývá to z rozhodnutí ministra školství, které platí od pondělí.

„Potvrzení od lékaře z důvodu nepřítomnosti dítěte, pro které je predprimárne vzdělávání povinné, se bude vyžadovat, až – jestliže nepřítomnost dítěte z důvodu onemocnění trvá déle než 7 dní po sobě následujících vyučovacích dní (víkendy a svátky se nepočítají),“ uvádí se v rozhodnutí ministra zveřejněném na webu resortu školství. Školky, rodiče předškoláky i dětští lékaři se poslední dny dostaly do začarovaného kruhu chaosu. I my, když jsme se v redakci snažili dobrat k správné odpovědi:

Maximálně 5 dní v měsíci? Chaos pro omluvenky předškoláky způsobilo jedno důležité slovo, odpověď dalo ministerstvo školství
Školky, rodiče předškoláky i dětští lékaři se poslední dny dostaly do začarovaného kruhu chaosu. I my, když jsme se v redakci snažili dobrat k správné odpovědi.
Potvrzení od lékaře se bez ohledu na délku trvání nepřítomnosti nevyžaduje, jde-li o nepřítomnost z důvodu onemocnění dítěte, pro které predprimárne vzdělávání není povinné.

V rozhodnutí se uvádí, že v souvislosti s epidemickým situací a sezónními onemocněními se mění i situace v ambulancích ošetřujících lékařů. Cílem změny je snižování počtu osob v čekárnách a ordinacích lékařů.

„Za docházku do školy a zdravotní stav dítěte odpovídá jeho zákonný zástupce. V souvislosti s pokyny hlavního odborníka Ministerstva zdravotnictví ČR pro všeobecnou péči o děti a dorost během pandemie av rámci managementu poskytování zdravotní péče dětem je vhodné, aby byly ošetřující lékaři kontaktováni prioritně předem telefonicky nebo e-mailem, „píše se v rozhodnutí.

Pro školáky platí stále jen 5 dní
V době trvání pandemie není třeba, aby ošetřující lékař schvaloval každou změnu v dojíždění do školy prostřednictvím vydávání potvrzení, které nesouvisí se samotným poskytováním zdravotní péče.

„Způsob poskytování zdravotní péče a vydávání potvrzení je v působnosti ošetřujícího lékaře. Pokud má škola podezření ze zanedbávání péče o dítě nebo žáka, má možnost kontaktovat úřad práce, sociálních věcí a rodiny,“ dodává se v rozhodnutí.

A co školáci? Rodič může nadále ospravedlnit i žáka základní či střední školy na 5 po sobě jdoucích vyučovacích dní iz důvodu onemocnění. Víkendy a svátky se do tohoto počtu nepočítají.

V případě příznaků respiračního onemocnění nenavštěvujte veřejná místa
V případě příznaků respiračního onemocnění není vhodné chodit do práce, navštěvovat veřejná místa či události. Nemocné děti nemají být ve škole ani u prarodičů, kteří jsou rizikovou skupinou. Nejvhodnější je izolace od ostatních. Na sociální síti připomněl Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR.

O zdravotních problémech by se pacienti měli vždy nejdříve poradit se svým lékařem, případně pediatrem dítěte.

„Nechoďte za svým ošetřujícím lékařem osobně bez ohlášení. Předem ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svém zdravotním stavu, včetně epidemiologické a cestovatelské anamnézy. Váš ošetřující lékař určí postup diagnostiky onemocnění a léčby,“ upozornil KHS.

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) SR zároveň doporučuje občanům, kteří pociťují příznaky onemocnění COVID-19, aby využili bezplatnou možnost testování PCR testy. Ty jsou při příznacích onemocnění plně hrazeny ze zdravotního pojištění. „Testování po vlastní linii doporučujeme zejména v případech, kdy není možné se zkontaktovat s lékařem, který by určil vhodný postup,“ přiblížil KHS.

V případě mimořádných zdravotních událostí by měl pacient volat přímo na číslo 155 a informovat dispečink, že vzhledem k příznaky může mít onemocnění COVID-19.

Share this
Tags

Must-read

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...

Potřebují chlapci a děvčátka rozdílné plenky?

Stali jste se rodičem. Jistě chcete pro vaše děťátko to nejlepší. Ať už jde o autosedačku, postýlku, oblečení, anebo třeba plenky. Věděli jste například,...

Zápis do mateřské školky si náš syn užil

Zápis do mateřské školky ProFamily si náš si velmi užil. Jeho nová soukromá školka ProFamily Praha 12 Modřany se tak pro jeho příští tři...
spot_img

Recent articles

More like this