Další změna pro rodiče předškoláků: Své dítě již mohou omluvit ne na 5 dní, ale až na 7 dní

on

|

views

and

comments

Kolem ospravedlňování předškoláků se během posledních týdnů vedly diskuse a informace byly různé Nejnovější se počet dní, kdy může rodič dítě ospravedlnit z docházky, opět mění. Co rodiče potřebují vědět?
Omluvu od lékaře – až když bude dítě chybět více než 7 dní
Děti, pro které je predprimárne vzdělávání povinné, budou moci rodiče ospravedlnit na více dní po sobě, jako tomu bylo doposud. Lhůta k ospravedlnění nepřítomnosti dítěte se prodlužuje ze tří po sobě následujících vyučujících dní na sedm. Vyplývá to z rozhodnutí ministra školství, které platí od pondělí.

„Potvrzení od lékaře z důvodu nepřítomnosti dítěte, pro které je predprimárne vzdělávání povinné, se bude vyžadovat, až – jestliže nepřítomnost dítěte z důvodu onemocnění trvá déle než 7 dní po sobě následujících vyučovacích dní (víkendy a svátky se nepočítají),“ uvádí se v rozhodnutí ministra zveřejněném na webu resortu školství. Školky, rodiče předškoláky i dětští lékaři se poslední dny dostaly do začarovaného kruhu chaosu. I my, když jsme se v redakci snažili dobrat k správné odpovědi:

Maximálně 5 dní v měsíci? Chaos pro omluvenky předškoláky způsobilo jedno důležité slovo, odpověď dalo ministerstvo školství
Školky, rodiče předškoláky i dětští lékaři se poslední dny dostaly do začarovaného kruhu chaosu. I my, když jsme se v redakci snažili dobrat k správné odpovědi.
Potvrzení od lékaře se bez ohledu na délku trvání nepřítomnosti nevyžaduje, jde-li o nepřítomnost z důvodu onemocnění dítěte, pro které predprimárne vzdělávání není povinné.

V rozhodnutí se uvádí, že v souvislosti s epidemickým situací a sezónními onemocněními se mění i situace v ambulancích ošetřujících lékařů. Cílem změny je snižování počtu osob v čekárnách a ordinacích lékařů.

„Za docházku do školy a zdravotní stav dítěte odpovídá jeho zákonný zástupce. V souvislosti s pokyny hlavního odborníka Ministerstva zdravotnictví ČR pro všeobecnou péči o děti a dorost během pandemie av rámci managementu poskytování zdravotní péče dětem je vhodné, aby byly ošetřující lékaři kontaktováni prioritně předem telefonicky nebo e-mailem, „píše se v rozhodnutí.

Pro školáky platí stále jen 5 dní
V době trvání pandemie není třeba, aby ošetřující lékař schvaloval každou změnu v dojíždění do školy prostřednictvím vydávání potvrzení, které nesouvisí se samotným poskytováním zdravotní péče.

„Způsob poskytování zdravotní péče a vydávání potvrzení je v působnosti ošetřujícího lékaře. Pokud má škola podezření ze zanedbávání péče o dítě nebo žáka, má možnost kontaktovat úřad práce, sociálních věcí a rodiny,“ dodává se v rozhodnutí.

A co školáci? Rodič může nadále ospravedlnit i žáka základní či střední školy na 5 po sobě jdoucích vyučovacích dní iz důvodu onemocnění. Víkendy a svátky se do tohoto počtu nepočítají.

V případě příznaků respiračního onemocnění nenavštěvujte veřejná místa
V případě příznaků respiračního onemocnění není vhodné chodit do práce, navštěvovat veřejná místa či události. Nemocné děti nemají být ve škole ani u prarodičů, kteří jsou rizikovou skupinou. Nejvhodnější je izolace od ostatních. Na sociální síti připomněl Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR.

O zdravotních problémech by se pacienti měli vždy nejdříve poradit se svým lékařem, případně pediatrem dítěte.

„Nechoďte za svým ošetřujícím lékařem osobně bez ohlášení. Předem ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svém zdravotním stavu, včetně epidemiologické a cestovatelské anamnézy. Váš ošetřující lékař určí postup diagnostiky onemocnění a léčby,“ upozornil KHS.

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) SR zároveň doporučuje občanům, kteří pociťují příznaky onemocnění COVID-19, aby využili bezplatnou možnost testování PCR testy. Ty jsou při příznacích onemocnění plně hrazeny ze zdravotního pojištění. „Testování po vlastní linii doporučujeme zejména v případech, kdy není možné se zkontaktovat s lékařem, který by určil vhodný postup,“ přiblížil KHS.

V případě mimořádných zdravotních událostí by měl pacient volat přímo na číslo 155 a informovat dispečink, že vzhledem k příznaky může mít onemocnění COVID-19.

Share this
Tags

Must-read

Angličtina jako druhý mateřský jazyk

Svět se zrychluje a globalizuje. Své o tom vědí všichni, kteří se museli v rámci pracovních povinností naučit cizí jazyk nebo se v touze poznávat cizí...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem...

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...
spot_img

Recent articles

More like this