Dobrá zpráva pro maminky: Mateřská pro vojačky a policistky se zvýší

on

|

views

and

comments

Novela zákona by měla být účinná již od 1. července.
Mateřské pro vojákyně a policistky se zvýší
Výška mateřského pro policistky, profesionální vojákyně, ale i pro policisty a vojáky se zvýší na 100% čistého denního služebního platu. Počítá s tím novela zákona o sociálním zabezpečení policistů a vojáků, kterou podepsala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Cílem návrhu zákona je zlepšení sociální situace a zajištění příjmu na úhradu zvýšených nákladů na dítě a příjemce dávky v době, kdy příjemci není umožněno z důvodu těhotenství nebo trvalé péče o novorozené dítě vykonávat státní službu.

Novela zákona hovoří o úpravě výše mateřského na 100% čistého denního služebního platu, nejvíce ve výši 75% maximálního denního vyměřovacího základu pro stanovení nemocenské dávky podle obecných předpisů o sociálním pojištění.

Původní záměr byl zvýšit mateřské pro policistky i vojákyně ze 70% čistého denního služebního platu na 75%. Vyměřovací základ se však při těchto a při civilních povoláních liší.

Taková výška by tak měla více odpovídat reálné výši mateřského obecného systému sociálního pojištění. Novela zákona by měla být účinná od 1. července.

Nová je i dávka příspěvek pro těhotné
Sociální pojišťovna začala od 1. dubna 2021 budoucím maminkám poskytovat novou dávku těhotenské. Po splnění zákonných podmínek tak mohou získat finanční pomoc, která jim pomůže kompenzovat zvýšené výdaje v období těhotenství.

Těhotenské jako nová dávka v nemoci se poskytuje od 1. dubna 2021:

-pouze těhotné ženě, poistenke Sociální pojišťovny

-účelom těhotenského je zajistit těhotné poistenke příjem, který bude sloužit na kompenzaci zvýšených výdajů v těhotenství

-tehotenské není těhotenské stipendium, které poskytují školy těhotným studentkám

Share this
Tags

Must-read

Jak vybrat magnetické hračky pro děti?

Magnet je skvělým pomocníkem, který podporuje učení a zaručuje skvělou zábavu pro děti. U dětských hraček to platí dvojnásob. Existuje nespočet dětských her, které...

Ubytování pro školy a školky v přírodě: Užijte si okouzlující prostředí

Jestliže hledáte ubytování a příjemné prostory, kam můžete vyrazit na školu v přírodě, pak vás jistě zaujme kompaktní a přehledný hotel v Benecku. V okolí je krásné...

Kdy je správný čas založit pro dítě spoření? Odbornice radí, čeho si při výběru všímat

Založit spoření pro dítě je to nejlepší, co můžete pro jeho budoucnost udělat. Především studium je velkou finanční zátěží, na kterou je třeba se...
spot_img

Recent articles

More like this