Jak léčit opruzeniny u miminka? S lékařkou o tom, jaká mast zabere a kdy už začíná zánět, který nepodcenit

on

|

views

and

comments

Malé děti mají pokožku tělíčka citlivější a vnímavější na poškození než my, proto je velmi často potrápí opruzeniny. Pokud je chcete vyléčit co nejdříve, případně jim účinně předcházet, vyzkoušejte ověřené postupy.
Plenková dermatitida, opruzeniny u miminka
Opruzeniny patří k nejčastějším kožním problémům miminek a potrápí nejednu maminku. Pokožka kojenců je velmi citlivá a zranitelná.

Na rozdíl od kůže dospělých je pokožka drobečky mnohem tenčí a má vyšší obsah vody, takže je zranitelnější a méně odolná. Samozřejmě, že se opruzeninami se mohou setkat i starší dětičky, jakož i dospělí.

Opruzeniny se mohou se objevit kdykoliv a kdekoliv
Opruzeniny se u dětí vyskytují celoročně, i když nejčastěji vznikají v létě, kdy se děti velmi rychle zpotí. V zimě se zase stává, že svého prcka naobliekate až příliš a problém je na světě.

Pokud si všimnete na kůži miminka zarudnutí, podráždění až zánět, okamžitě byste to měli začít řešit. Opruzeniny se totiž mohou objevit kdekoli na těle.

„Nejčastěji se vyskytují v oblasti kožních záhybů, za ušima, na krku, v podpaží, mezi stehny a v rozkroku. V kožních záhybech miminek je teplo, vlhko, málo vzduchu a kůže se tře o sebe. Takové podmínky jsou ideální i pro množení kvasinek a bakterií, „vysvětlila příčinu vzniku dermatoložka Karolína Baumgartner.

Projevy opruzenin nikdy nepodceňujte. „Děti mohou pociťovat svědění a pálení. I když jde ze začátku o neinfekční zánět, kůže se velmi rychle sekundární infikuje a začnou se množit bakterie, kvasinky, přidá se mokvání a bělavé povlaky. Projevy často zapáchají, „doplnila lékařka.

Extra pozor na zadeček
Samostatnou podkategorií opruzenin u miminek je plenková dermatitida, tedy vyrážka z plen. Počáteční problém je způsoben stolicí a močí v plence. Bakterie ve stolici spolu s močí poškozují obranyschopnost pokožky, a ta je více vystavena dalším infekcím způsobeným různými bakteriemi a houbami.

Když k tomu připočtete vlhké a zapařené prostředí v plence, tak máte o zábavu postaráno. Bez léčby se stav pokožky miminka na zadečku může snadno zhoršit a vést k závažnějším kožním problémům.

Jak je třeba se starat o opruzeniny?
Když už opruzeniny na těle dítěte spatříte, musíte se pustit do ošetření. Myslete na to, že při opruzeninách u dětí jde vždy o bolestivé a nepříjemné kožní onemocnění. Naštěstí léčba je poměrně rychlá a účinná.

„Denně miminku připravte Manganistanový lázeň, aplikujte vysušující spreje, používejte ichtyolovú pastu (ne camphorichtyol), při podezření na kvasinky použijte Imazol, zadeček při přebalování alespoň na chvilku větrejte a používejte volné, vzdušné oblečení z přírodních materiálů,“ doporučuje takový postup odbornice.

Když se stav pokožky miminka přes veškerou vaší snaze nezlepšuje, vyrazte k lékaři. „Pokud místa mokvají, jsou bělavě potažené a šíří se a zvláště pokud projevy trvají déle než 3 dny, tak vyhledejte kožního lékaře, protože může jít io jinou diagnózu. Někdy samoléčba nestačí a je nutné nasadit léčbu na předpis, „řekla dermatoložka Karolína Baumgartner.

Prevence je základ
Opruzeninám u nejmenších dětiček se víte úplně vyhnout. Během dne používejte bariérové ​​krémy na zadeček nebo rybí mast. Ty lze jako prevenci používat na denní bázi při každém přebalování pleny a účinně tak zabráníte vzniku plenkové dermatitidy. Samozřejmě, pleny vyměňujte co nejčastěji, abyste měli jistotu, že je váš mrňous v absolutním suchu, a to dokonce i v noci.

Miminku alespoň jednou denně proveďte kompletní očistu. „Mimořádně důležitá je každodenní hygiena počínaje novorozeneckým věkem. Nepoužívejte hadříky na utírání, ale připravte normálně koupel ve vaničce a záhyby omyjte jemným MÝDELKO (syndety), protože čistá voda nestačí! Nesmyje nános mazu a patogenů a všechno to začne po čase kvasit. A žádné oleje, „upozorňuje lékařka.

Share this
Tags

Must-read

Angličtina jako druhý mateřský jazyk

Svět se zrychluje a globalizuje. Své o tom vědí všichni, kteří se museli v rámci pracovních povinností naučit cizí jazyk nebo se v touze poznávat cizí...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem...

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...
spot_img

Recent articles

More like this