Kdy je správný čas založit pro dítě spoření? Odbornice radí, čeho si při výběru všímat

on

|

views

and

comments

Založit spoření pro dítě je to nejlepší, co můžete pro jeho budoucnost udělat. Především studium je velkou finanční zátěží, na kterou je třeba se připravit. Nabídka na trhu je však příliš velká, proto odbornice radí, co si třeba při výběru spoření všímat a také to, kdy je ideální čas začít.
Při spoření pro dítě je podstatná pravidelnost a časový horizont. Podle právničky Institutu alternativního řešení sporů České bankovní asociace Sylvie Ďatelinkovej je lepší si nastavit vkladovou částku na spoření v rozumné míře a s přihlédnutím na rodinný rozpočet. Určitě by to neměla být částka, kterou nebudou rodiče vědět pravidelně na spoření vkládat. Je třeba si uvědomit, že i z pravidelně odložené minimální částky může po čase vzniknout kvalitní finanční rezerva.

Začněte čím dříve
„U dětí platí, že čím dříve začnete spořit na jejich budoucnost, tím lépe je připravíte nejen do života, ale i na studium. Právě studium je jedním z hlavních důvodů, proč dítěti začít spořit co nejdříve, jelikož se jedná o investici, na kterou je třeba se připravovat dlouhodobě. Nejideálnější čas pro založení spoření pro děti je již po narození dítěte, „uvedla Ďatelinková.

Jak pokračovala Ďatelinková, v první řadě je třeba si ujasnit cíl spoření. To znamená, co chce klient spořením dosáhnout, od čehož se pak bude odvíjet nejen částka, kterou chce našetřit, ale i časový horizont, tedy po jak dlouhou dobu plánuje peníze zhodnocovat a po jakém čase si je bude chtít vybrat. Horizont, čili období, jak dlouho plánuje investovat, může být individuální a je třeba si ho předem promyslet, protože právě od něj závisí výběr a nastavení spořícího či investičního produktu.

Důležitý není pouze úrok
Na trhu existuje množství různých spořicích produktů, prostřednictvím kterých lze spořit dětem, například spořící programy a účty pro děti, spoření do podílových fondů či stavební spoření. Produkty je možné libovolně kombinovat, například rozložit si peněžní prostředky do více produktů podle časového horizontu, dlouhodobého a krátkodobého.

„Na výběr spoření je vhodné si ponechat dostatečný čas, abyste věděli jednotlivé nabídky spořicích produktů důkladně porovnat. Zaměřte se zejména na výšku úroku, která při výběru spořícího produktu sehrává nejdůležitější roli. Je třeba porovnávat nejen číselné vyjádření úroku, to znamená procentní sazbu, ale i to, za jaké časové období úrok banka připíše. Pak doporučuji porovnat poplatky a výpovědní lhůtu, „řekla Ďatelinková.

Spořením naučíte děti finanční gramotnosti
Kromě finančního zajištění dítěte je spoření na jeho budoucnost dobrým příkladem, jak u něj vybudovat základy finanční gramotnosti. Pokud dítě vidí, že se v rodině hovoří o penězích a plánují se výdaje, je to základ prevence, jak předcházet budoucím finančním problémům u dětí. „Tady je nesmírně důležitá úloha rodiče, který může na příkladu dítěti vysvětlit, že pokud si odloží peníze, které dostane darem při nějaké příležitosti, za určitý čas si může naspořit na finančně nákladnější věc, po které touží,“ dodala Ďatelinková.

Share this
Tags

Must-read

Jak vybrat magnetické hračky pro děti?

Magnet je skvělým pomocníkem, který podporuje učení a zaručuje skvělou zábavu pro děti. U dětských hraček to platí dvojnásob. Existuje nespočet dětských her, které...

Ubytování pro školy a školky v přírodě: Užijte si okouzlující prostředí

Jestliže hledáte ubytování a příjemné prostory, kam můžete vyrazit na školu v přírodě, pak vás jistě zaujme kompaktní a přehledný hotel v Benecku. V okolí je krásné...

Kdy je správný čas založit pro dítě spoření? Odbornice radí, čeho si při výběru všímat

Založit spoření pro dítě je to nejlepší, co můžete pro jeho budoucnost udělat. Především studium je velkou finanční zátěží, na kterou je třeba se...
spot_img

Recent articles

More like this