Které děti mají po novém roce nárok na obědy zdarma i zvýšený daňový bonus? A může rodič ztratit nárok na daňový bonus úplně?

on

|

views

and

comments

Obědy zdarma budou od září poskytovány jinak. Rodiče dětí mají možnost vybrat si mezi „obědem zdarma“ nebo „daňovým bonusem“. Pozor však, abyste nerozhodli nesprávné, v tom případě můžete dokonce přijít o jakýkoliv nárok na daňový bonus.
Obědy zdarma nebo zvýšený daňový bonus?
Po novém se zúžil okruh dětí, které budou mít nárok na obědy zdarma. Dotaci bude stát kompenzovat zvýšeným daňovým bonusem, který bude vyplácen v těchto dnech.

Odborník upozornil na to, že pokud bude mít rodič nárok i na obědy zdarma i na zvýšený daňový bonus, při špatném rozhodnutí může přijít o jakýkoliv nárok na daňový bonus, nejen ten zvýšený. Jak to vysvětluje ministerstvo?

Upozornil na to odborník v oblasti daní a odvodů a někdejší státní tajemník ministerstva práce Jozef Mihál na sociální síti, odvoláním na usměrnění Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Které děti mají nárok na dotaci na stravu?
Ústředí na své webové stránce podrobněji informuje, pro které děti je možné poskytnout dotaci na stravu:

-Jde o děti v posledním ročníku mateřské školy, které ještě nedosáhly šest let, protože na tyto děti není možné uplatnit si zvýšený daňový bonus pro věk dítěte. Mají však nárok na tzv. dvojnásobný daňový bonus.

-Ďalej je možné poskytnout dotaci na stravu dětem ve věku od 6 do 15 let (školkaři v posledním ročníku a žáci základních škol), a to v případě, že žijí v domácnosti, jejíž členové si neuplatnily nebo si nemohli uplatnit ve smyslu zákona o dani z příjmů nárok na zvýšený daňový bonus.

Do této klasifikace v praxi spadají například poživatelé důchodů či nezaměstnaní.

„Upozorňujeme, aby rodiče této kategorie dětí (od 6 do 15 let), kteří mají nárok na uplatnění zvýšeného daňového bonusu, upřednostnili uplatnění tohoto daňového bonusu, protože, pokud se na dítě poskytne dotace na stravu, zanikne jim nárok na jakýkoliv daňový bonus úplně, „zdůraznilo ústředí na svém webu.

-Nárok na dotaci na stravu mají také žáci základních škol, které již dovršily 15 let (například propadly), protože ani na tyto děti není možné uplatnit si zvýšený daňový bonus, pouze ten základní.

Oběd zdarma nebo zvýšený daňový bonus?
„Nárok na poskytnutí dotace na stravu podle zákona o dotacích prokazuje zákonný zástupce dítěte zřizovateli čestným prohlášením, a to nezávisle na věku dítěte, tj povinnost předložení čestného prohlášení se vztahuje i na zákonných zástupců dětí, mladších šesti let věku a jsou v posledním ročníku mateřské školy, resp. děti, které dovršily 15 let věku, „uzavřelo ústředí.

Rodiče dětí tedy mají možnost vybrat si mezi „obědem zdarma“ nebo daňovým bonusem. Rodiče, kteří nárok na zvýšený bonus mají, ale neuplatní si ho, přijdou io ten základní, který Mihál ve svém statusu vyčíslil na 23,22 eura měsíčně. Zvýšený daňový bonus jako náhrada za obědy zdarma je v částce 39,47 eura měsíčně.

Zvýšený daňový bonus dostanou rodiče v těchto dnech
Právě v těchto dnech začnou zaměstnavatelé vyplácet rodičům mzdu, která bude vyšší o zvýšený daňový bonus. Ten je náhradou za klasické „obědy zdarma“ pro pracující rodiče. Pro TASR to uvedla mluvčí ministra práce Eva Rovenská. „Prakticky tak financujeme stravu pro děti i během prázdnin,“ konstatovala.

„Tak jako ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak slíbil, nárok na podporu ve formě obědů zdarma nebo zvýšeného daňového bonusu bude mít v novém školním roce každé dítě ve věku od šesti do 15 let,“ dodala Rovenská.

Mluvčí tak reagovala na otázku, zda plánuje ministerstvo nějakým způsobem ošetřit to, že pokud rodiče dětí od šesti do 15 let mají nárok na zvýšený daňový bonus, ale vyberou si dotaci na stravu, zaniká jim nárok i na základní daňový bonus. Upozornil na to odborník z oblasti daní a odvodů Jozef Mihál odvoláním na usměrnění Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny SR.

Připomněla, že resort dělením na nárok na zvýšený daňový bonus nebo nárok na dotaci na stravu vyřešil problém s existencí skupiny rodičů, která neměla nárok na zvýšený daňový bonus – pro jejich děti zůstávají obědy zdarma.

„Platí, že pokud je dítě v hmotné nouzi nebo navštěvuje školu, kde je více než 50% dětí v hmotné nouzi, nebo mají rodiče příjem nižší, než je životní minimum, takové dítě má nárok na obědy zdarma a zároveň jeho pracující rodiče na zvýšený daňový bonus, „zdůraznila mluvčí.

Share this
Tags

Must-read

Angličtina jako druhý mateřský jazyk

Svět se zrychluje a globalizuje. Své o tom vědí všichni, kteří se museli v rámci pracovních povinností naučit cizí jazyk nebo se v touze poznávat cizí...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem...

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...
spot_img

Recent articles

More like this