Opravdu dítě potřebuje hračky, nebo se lépe rozvíjí bez nich?

on

|

views

and

comments

Víte, co říkají vědci o přirozené hře dítěte bez účelových hraček?
Jaké hračky jsou pro dítě vhodné a které vůbec nepotřebuje?
Vědci podporují hru dítěte se skládačkami, stavebnicemi, autíčky či panenkami. Mnozí rodiče však váhají, zda dítě vůbec potřebuje hračky, nebo jej ponechat samo na sebe, aby si našlo „hračky“ v přirozeném prostředí přírody či domácnosti.

Domácnost versus laboratoř
Vědci se zaměřili právě na tento trend, kterým žijí některé rodiny. Většina výzkumů zaměřených na hru dětí se odehrávala v laboratořích přizpůsobených pro děti. V nich se děti v rámci studie hrávali s předem definovaným typem hraček, například stavebnicí či skládačkami.

Vědci tak zkoumali proces učení u dětí v kontrolovaných podmínkách. Velmi málo studií se zabývalo přirozenou hrou v běžném prostředí. Právě na ni byla zaměřena nová studie zveřejněná v magazínu Child Development.

ANO přirozenému prostředí
Vědci z New York University na základě této studie tvrdí, že přirozené prostředí bez záplavy konkrétních hraček je pro děti podnětné. Děti se učí o povaze jednotlivých předmětů a o tom, co se s nimi dá dělat.

Studie spočívala v natáčení videa z domácnosti matky a dítěte. Děti se mohly hrát s jakýmikoli dostupnými předměty. Vědci jako interakci s předmětem vyhodnotili úkon, kterým dítě úmyslně předmět přemístilo. Předměty byly například krabice, polštáře, dálkové ovladače, stolky, dveře a podobně.

Děti ponechány volné hře přemístili tucty předmětů za hodinu. Děti strávili interakcí s předměty 60% času. Strávili stejné množství času hrou s takovými předměty, jako hrou s hračkami.

Fantazie bez hranic
Zkuste doma pozorovat své děťátko a méně mu bránit v objevování „hraček“, které obvykle používáme my dospělí. Děti se nevědomky učí o fyzikálních zákonech, trénují všechny smysly. Pokud jsou děti v bezpečném prostředí, nemá smysl jim do této hry zasahovat či „předvádí“ dětem, na co je předmět určen.

Můžeme tak žasnout nad dětskou tvořivostí a přirozeným viděním toho, co už my dospělí často nevidíme. Doslova rájem přirozené hry je příroda. Zkuste jít na procházku bez hraček a budete překvapeni, kolik podob mohou mít v dětské fantazii kousek větvičky, listy či kamínky.

Samozřejmě, děti může rodič v domácnosti zapojovat i do přirozených činností – úklidu či vaření přiměřeně věku. Děti mnohé odpozorovat a přirozeně se časem naučí používat dané předměty i na to, na co jsou určeny.

Share this
Tags

Must-read

Jak vybrat magnetické hračky pro děti?

Magnet je skvělým pomocníkem, který podporuje učení a zaručuje skvělou zábavu pro děti. U dětských hraček to platí dvojnásob. Existuje nespočet dětských her, které...

Ubytování pro školy a školky v přírodě: Užijte si okouzlující prostředí

Jestliže hledáte ubytování a příjemné prostory, kam můžete vyrazit na školu v přírodě, pak vás jistě zaujme kompaktní a přehledný hotel v Benecku. V okolí je krásné...

Kdy je správný čas založit pro dítě spoření? Odbornice radí, čeho si při výběru všímat

Založit spoření pro dítě je to nejlepší, co můžete pro jeho budoucnost udělat. Především studium je velkou finanční zátěží, na kterou je třeba se...
spot_img

Recent articles

More like this