Otcovská dovolená či pružná pracovní doba: Jaké novinky v příspěvcích a péči o dítě nás zřejmě čekají v příštím roce?

on

|

views

and

comments

Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny připravuje novelu zákoníku práce. Sociální změny se dotknou péče o dítě i příspěvků na stravování.
Resort navrhl, aby zaměstnavatel mohl provést jednostrannou srážku ze mzdy i při nevyúčtovaných zálohy k zajištění stravování, nebo na poskytnutý finanční příspěvek na stravování.

„Dohoda o srážkách ze mzdy za účelem srážky příspěvku zaměstnance za cenu jídla, je specifická v tom smyslu, že směřuje k zajištění budoucích pohledávek, avšak ty vznikají pravidelně například na měsíční bázi a uzavírání dohod o srážkách ze mzdy každý měsíc by bylo velmi administrativní náročné, „argumentuje resort v materiálu. Příspěvek nebo stravovacia poukázka na jídlo se zaměstnanci poskytuje předem, firmám však vzniká problém, pokud se mezitím pracovní poměr se zaměstnancem skončil. Firma nemůže bez souhlasu zaměstnance provést srážku ze mzdy, co tento bod novely vyřeší.

Změny se dotknou i rodiče
Legislativa rovněž upraví zaměstnanecká práva osob, které se vracejí do zaměstnání například po mateřské dovolené. Do zákona se navrhuje doplnit i ochrana osob s pečovatelskými povinnostmi.

Novela rovněž přinese změnu v názvosloví při péči o dítě – rodičovská dovolená pro muže se změní na otcovskou dovolenou. Resort v materiálu píše, že v souvislosti s péčí o narozené dítě patří i muži od narození dítěte rodičovská dovolená ve stejném rozsahu, jako matce v případě, že se stará o dítě. Stačí proto upřesnit název.

Při otcovské dovolené policistů resort upřesnil, že budou mít nárok čerpat 14 po sobě jdoucích kalendářních dnů pro účely péče při narození dítěte, přičemž jim bude patřit i služební plat. Při policistech novela upraví i pečovatelskou dovolenou, poskytne se jako neplacené služební volno na dobu nejvýše pěti dní za rok.

V materiálu také resort navrhuje zavést možnost vysloveně požádat o pružnou pracovní dobu či práci z domu, a to v návaznosti na evropské práva rodičů.

Pro provedení evropské směrnice se v novele upraví i minimální práva pracovníků v Evropské unii a zvýšit by se měla i transparentnost a předvídatelnost práce hlavně v oblasti pracovně-právních vztahů, kde je organizace práce zcela či převážně nepředvídatelná.

Share this
Tags

Must-read

Jak vybrat magnetické hračky pro děti?

Magnet je skvělým pomocníkem, který podporuje učení a zaručuje skvělou zábavu pro děti. U dětských hraček to platí dvojnásob. Existuje nespočet dětských her, které...

Ubytování pro školy a školky v přírodě: Užijte si okouzlující prostředí

Jestliže hledáte ubytování a příjemné prostory, kam můžete vyrazit na školu v přírodě, pak vás jistě zaujme kompaktní a přehledný hotel v Benecku. V okolí je krásné...

Kdy je správný čas založit pro dítě spoření? Odbornice radí, čeho si při výběru všímat

Založit spoření pro dítě je to nejlepší, co můžete pro jeho budoucnost udělat. Především studium je velkou finanční zátěží, na kterou je třeba se...
spot_img

Recent articles

More like this