Otcovská dovolená či pružná pracovní doba: Jaké novinky v příspěvcích a péči o dítě nás zřejmě čekají v příštím roce?

on

|

views

and

comments

Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny připravuje novelu zákoníku práce. Sociální změny se dotknou péče o dítě i příspěvků na stravování.
Resort navrhl, aby zaměstnavatel mohl provést jednostrannou srážku ze mzdy i při nevyúčtovaných zálohy k zajištění stravování, nebo na poskytnutý finanční příspěvek na stravování.

„Dohoda o srážkách ze mzdy za účelem srážky příspěvku zaměstnance za cenu jídla, je specifická v tom smyslu, že směřuje k zajištění budoucích pohledávek, avšak ty vznikají pravidelně například na měsíční bázi a uzavírání dohod o srážkách ze mzdy každý měsíc by bylo velmi administrativní náročné, „argumentuje resort v materiálu. Příspěvek nebo stravovacia poukázka na jídlo se zaměstnanci poskytuje předem, firmám však vzniká problém, pokud se mezitím pracovní poměr se zaměstnancem skončil. Firma nemůže bez souhlasu zaměstnance provést srážku ze mzdy, co tento bod novely vyřeší.

Změny se dotknou i rodiče
Legislativa rovněž upraví zaměstnanecká práva osob, které se vracejí do zaměstnání například po mateřské dovolené. Do zákona se navrhuje doplnit i ochrana osob s pečovatelskými povinnostmi.

Novela rovněž přinese změnu v názvosloví při péči o dítě – rodičovská dovolená pro muže se změní na otcovskou dovolenou. Resort v materiálu píše, že v souvislosti s péčí o narozené dítě patří i muži od narození dítěte rodičovská dovolená ve stejném rozsahu, jako matce v případě, že se stará o dítě. Stačí proto upřesnit název.

Při otcovské dovolené policistů resort upřesnil, že budou mít nárok čerpat 14 po sobě jdoucích kalendářních dnů pro účely péče při narození dítěte, přičemž jim bude patřit i služební plat. Při policistech novela upraví i pečovatelskou dovolenou, poskytne se jako neplacené služební volno na dobu nejvýše pěti dní za rok.

V materiálu také resort navrhuje zavést možnost vysloveně požádat o pružnou pracovní dobu či práci z domu, a to v návaznosti na evropské práva rodičů.

Pro provedení evropské směrnice se v novele upraví i minimální práva pracovníků v Evropské unii a zvýšit by se měla i transparentnost a předvídatelnost práce hlavně v oblasti pracovně-právních vztahů, kde je organizace práce zcela či převážně nepředvídatelná.

Share this
Tags

Must-read

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...

Potřebují chlapci a děvčátka rozdílné plenky?

Stali jste se rodičem. Jistě chcete pro vaše děťátko to nejlepší. Ať už jde o autosedačku, postýlku, oblečení, anebo třeba plenky. Věděli jste například,...

Zápis do mateřské školky si náš syn užil

Zápis do mateřské školky ProFamily si náš si velmi užil. Jeho nová soukromá školka ProFamily Praha 12 Modřany se tak pro jeho příští tři...
spot_img

Recent articles

More like this