Pandemie bude mít dlouhodobý vliv na psychické zdraví dětí, shodli se odborníci: Co bychom jako rodiče měli vědět?

on

|

views

and

comments

Narušení každodenní rutiny, vzdělávání, volnočasových aktivit, jakož i obavy o příjem rodiny a zdraví způsobuje, že mnozí mladí lidé pociťují strach, obavy a úzkost z budoucnosti.
Pandemie bude mít vliv na děti ještě dlouho
Děti a mladí lidé budou ještě mnoho následujících let pociťovat důsledky pandemie onemocnění COVID-19 na svém psychickém zdraví a duševní pohodě, varuje nová zpráva Dětského fondu OSN (UNICEF).

Podle zprávy byly děti a mladí lidé ve světě už před vypuknutím pandemie vystaveni rizikům souvisejícím s psychickými onemocněními, přičemž na řešení těchto problémů se ani tehdy nevynakládaly dostatečné finanční prostředky. Šíření nového koronavirus celou situaci ještě zhoršilo.

Podle nejnovějších dostupných odhadů se předpokládá, že:

  • více než jeden ze sedmi dospívajících ve věku od deseti do 19 let celosvětově trpí nějakou již diagnostikovanou psychickou poruchou
  • a téměř 46.000 dospívajících lidí umírá každoročně v důsledku sebevraždy, která je jednou z pěti nejčastějších příčin úmrtí v rámci této věkové skupiny!

Stále přetrvávají velké rozdíly mezi potřebou léčení psychických onemocnění a výškou prostředků vyčleněných na tuto léčbu. Ve zprávě se uvádí, že náklady na léčbu psychických onemocnění celosvětově tvoří jen zhruba dvě procenta vládních rozpočtů na zdravotnictví.

Pro nás všechny to bylo 18 dlouhých měsíců – a pro děti zvlášť …
„Pro nás všechny to bylo 18 dlouhých měsíců – a pro děti zvlášť. Z důvodu celostátních Lockdown a souvisejících omezení pohybu na zastavení šíření pandemie děti prožívali toto nesmírně důležité období svých životů bez rodiny, bez přátel, bez spolužáků a bez her, což jsou klíčové součásti samotného dětství, „říká výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Foreová.

V Evropě trpí duševními poruchami devět milionů mladistvých ve věku deset až 19 let. Duševní poruchy se projevují u 16,3 procenta evropských chlapců a dívek ve věku deset až 19 let, přičemž jinde ve světě je to 13,2 procenta. V tomto věkovém rozmezí vyhasnou v Evropě v důsledku sebevraždy přibližně tři lidské životy denně. V roce 2019 tvořily deprese a úzkost u mladých lidí ve věku deset až 19 let 55 procent všech duševních poruch.

Co dětem a mladým lidem může pomoci?
Se vstupem do třetího roku pandemie její dopad na psychické zdraví a pohodu dětí a mladých lidí nadále sílí. Podle nejnovějších dat UNICEF bylo celosvětově alespoň jedno ze sedmi dětí přímo zasaženy Lockdown a více než 1,6 miliardě dětí byl omezený přístup ke vzdělání.

Narušení každodenní rutiny, vzdělávání, volnočasových aktivit, jakož i obavy o příjem rodiny a zdraví způsobuje, že mnozí mladí lidé pociťují strach, obavy a úzkost z budoucnosti.

Diagnostikovány psychické onemocnění, jakými jsou ADHD, úzkost, autismus, bipolární porucha osobnosti, poruchy chování, deprese, poruchy příjmu potravy, mentální zaostalost a schizofrenie, mohou vážně poškodit zdraví dětí a mladých lidí, jejich vzdělání, směrování jejich životů v budoucnosti i schopnost být ekonomicky činný.

Ochranné faktory, jakými jsou láskyplní rodiče či osoby poskytující péči, bezpečné prostředí ve škole a pozitivní vztahy s vrstevníky, redukují vznik psychických onemocnění.

Zpráva však varuje, že významné překážky, jakými jsou stigmata a nedostatek finančních prostředků, zabraňují mnohým dětem dosáhnout dobré psychické zdraví nebo dostat se k náležité pomoci.

Zpráva UNICEF o situaci dětí ve světě 2021 proto vyzývá vlády a partnery veřejného i soukromého sektoru, aby propagovaly důležitost psychického zdraví pro všechny děti, mládež a osoby poskytující péči, a aby chránily ty, co potřebují pomoc, a starali se o ty nejzranitelnější.

Share this
Tags

Must-read

Angličtina jako druhý mateřský jazyk

Svět se zrychluje a globalizuje. Své o tom vědí všichni, kteří se museli v rámci pracovních povinností naučit cizí jazyk nebo se v touze poznávat cizí...

Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem...

Kameny podle zvěrokruhu: dávná tradice ožívá

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak je myšlený pás ±8° na nebeské sféře, který se táhne symetricky podél ekliptiky. Od polohy Slunce na zvěrokruhu v konkrétní datum...
spot_img

Recent articles

More like this